Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. I FSK 839/08
Przepis art. 19 ust. 1 ustawy o VAT z 1993 r., miał zastosowanie jedynie do rzeczywistych transakcji gospodarczych, a konsekwencja stwierdzenia firmanctwa jest utrata przez kontrahenta podmiotu firmującego prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wystawionych przez niego faktur.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 947/07 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 1998 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 947/07, oddalający skargę M. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 18 czerwca 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 1998 r.
W pierwszej kolejności Sąd I instancji przypomniał stan faktyczny sprawy wskazując, że decyzją z dnia 23 lutego 2000 r. Inspektor Kontroli Skarbowej w Ł. określił M. L. wysokość zobowiązania i zaległości w podatku od towarów i usług za sierpień, październik, listopad i grudzień 1998 r. wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu podano, że przeprowadzono kontrolę w firmach, od których PPHU "L." dokonywało zakupu wina i napoju winopodobnego w pierwszej fazie produkcji: PPHU "A." P. Ś., "Ł." Z. W., PPHU "M." W. L., PPHU "L." i "A." Spółka z o.o. Z uwagi na nieistnienie wskazanych podmiotów gospodarczych (z wyjątkiem Spółki "A.") pod wskazanymi adresami oraz wobec braku dostępu do dokumentacji, nie sprawdzono kopii faktur wystawionych dla "L.". Zwrócono się o odpowiednie informacje do właściwych urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych. W oparciu o informacje Prokuratury Okręgowej w Ł. ustalono, że A. R. był fikcyjnym właścicielem firmy PPHU "L.", P. Ś. fikcyjnym właścicielem PPHU "A.", a K. Ś. PPHU "Ł.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty