13.07.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2009 r., sygn. I FSK 627/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA del. Grażyna Jarmasz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. L. - Z. P. H. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2007 r. sygn. akt VIII SA/Wa 512/07 w sprawie ze skargi H. L. - Z.P. H. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. L.j - Z.P. H.H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę [...]złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. akt VIII SA/Wa 512/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 czerwca 2007 r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2003 r.

Stan faktyczny sprawy przedstawiał się w sposób następujący.

W wyniku przeprowadzonej w firmie skarżącej kontroli podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług ustalono, że w związku z bezpodstawnym stosowaniem stawki podatku 0% w stosunku do czynności podlegających oprocentowaniu według stawki 22% skarżąca w okresie objętym zaskarżoną decyzją niezasadnie deklarowała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i zaniżyła wysokość zobowiązania podatkowego za listopad 2003 r. Zgodnie z ustaleniami organów podatkowych skarżąca nie miała prawa do traktowania niektórych transakcji sprzedaży zmywacza do paznokci i opakowań tego produktu za sprzedaż eksportową, uprawniającą do opodatkowania według stawki preferencyjnej. Ze zgromadzonego przez organy podatkowe materiału dowodowego wynikało, że faktury dokumentujące jakoby sprzedaż eksportową nie odzwierciedlają rzeczywistości, albowiem wskazane w nich jako kontrahenci skarżącej podmioty nie prowadziły działalności gospodarczej lub nie udało się ich zlokalizować. Organ podatkowy I instancji, a następnie po rozpatrzeniu odwołania skarżącej również Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że w świetle zgromadzonego materiału dowodowego wywóz towarów przez skarżącą nie nastąpił w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej: ustawa o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne