29.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 września 2009 r., sygn. I FSK 565/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 487/07 w sprawie ze skargi B. Spółki Jawnej w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca, sierpień, wrzesień i grudzień 2003 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku, 2. zasądza od B. Spółki Jawnej w B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 700 zł (słownie: siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 487/07, w sprawie ze skargi B. - spółka jawna w B. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca oraz za sierpień, wrzesień i grudzień 2003 r., a także zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

1.2. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia 30 marca 2007 r., gdzie stwierdzono, że w złożonych deklaracjach podatkowych VAT-7 za miesiące: styczeń oraz od maja do listopada 2003 r., spółka zaniżyła podatek należny o łączną kwotę 4.474,00 zł poprzez zastosowanie preferencyjnej stawki podatku 0% do sprzedaży towarów udokumentowanej wymienionymi w decyzji 41 dokumentami TAX FREE, które nie zawierały potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów poza państwową granicę RP. Na podstawie ekspertyzy biegłego stwierdzono bowiem, że stemple widniejące na kwestionowanych dokumentach nie pochodzą od pieczątek używanych przez urzędy graniczne. Nie odpowiadają one opisowi stempla zamieszczonemu w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego na dokumencie wywóz towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 473, dalej zwanego "rozporządzeniem MF z dnia 29 kwietnia 2002r."). Organ kontrolujący wskazał, że takie postępowanie było sprzeczne z art. 21 c ust. 1 i 2 oraz art. 21 d ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm., dalej zwanej "u.p.t.u."), a tym samym, że nie zostały spełnione wymogi do zastosowania 0% stawki podatku do sprzedaży tych towarów. Organ odwoławczy dodał przy tym, że podmiot dokonujący zwrotu podatku VAT dochowując należytej staranności powinien poddać weryfikacji przedkładane mu dokumenty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne