14.10.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 października 2009 r., sygn. I FSK 59/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa U. O. Z. "P." sp. z o.o. z/s w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 sierpnia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 704/08 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa U. O. Z. "P." sp. z o.o. z/s w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2004 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz Przedsiębiorstwa U. O. Z. "P." sp. z o.o. z/s w O. kwotę 2588 (dwa tysiące pięćset osiemdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I FSK 59/09

UZASADNIENIE

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 704/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów Zwierzęcych "P." Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 7 kwietnia 2008 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2004 r.

1.1.Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

Decyzją z dnia 7 kwietnia 2008 r., po rozpatrzeniu odwołania skarżącej Spółki, Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia 28 grudnia 2007 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za wskazany powyżej okres. Uznał bowiem, że wytworzony przez skarżącą Spółkę utylizacyjny tłuszcz zwierzęcy (nie będący węglowodorem stałym oraz gazem ziemnym), zużyty następnie przez nią na cele opałowe, mieści się w definicji oleju opałowego i tym samym winien być opodatkowany podatkiem akcyzowym na zasadach tożsamych jak ten olej. Zdaniem organu odwoławczego, przepis art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 ze zm., zwanej dalej "u.p.a.") za olej opałowy uznaje każdy produkt służący do celów opałowych (także produkt pochodzenia zwierzęcego), nie ograniczając się tylko i wyłącznie do olejów powstałych jako produkty rafinacji ropy naftowej. Dyrektor Izby Celnej podkreślił, że wyrażone stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym. Oznajmił, że w wyroku z dnia 15 listopada 2007 r. (sygn. akt I SA/Ke 454/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł, iż zużywany w celach opałowych utylizacyjny tłuszcz zwierzęcy stanowi olej opałowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne