08.10.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 października 2009 r., sygn. I FSK 918/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 8 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 września 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 264/07 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 12 grudnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1200 zł (słownie: jeden tysiąc dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 11 września 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 264/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 12 grudnia 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2003 r.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 6 lipca 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za luty 2003 r. Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z 12 grudnia 2006 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Stwierdzono bowiem, że skarżąca dokonała w rozliczeniu za ten miesiąc obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący - "I." Spółka z o.o. Spółka ta w rzeczywistości nie posiada siedziby i nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie złożyła deklaracji VAT-7 za luty 2003 r. Samo dopełnienie przez podmiot obowiązków rejestracyjnych w urzędzie skarbowym nie jest zaś wystarczającą przesłanką do stwierdzenia, że podmiot formalnie zarejestrowany jest podmiotem istniejącym. Podmiot taki musi bowiem być zarejestrowany w oparciu o prawdziwe i aktualne dane, winien też składać deklaracje podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług i wykazywać podatek należny wynikający z wystawionych faktur. W tej sytuacji miał zatem zastosowanie § 48 ust. 4 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.), więc skarżącej nie przysługiwało w rozliczeniu za luty 2003 r. prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne