Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. II OSK 51/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędzia NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 września 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 223/06 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 września 2006 r. sygn. III SA/Gd 223/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, zwany dalej WSA lub Sądem I instancji, po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. S. na decyzję Wojewody P. z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego, skargę oddalił.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym: Wojewoda P. decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Miasta K. z dnia [...] o wymeldowaniu E. S. z pobytu stałego z lokalu Nr [...] przy ul. [...] w K.. Organ odwoławczy wskazał, że z wnioskiem o wymeldowanie wystąpił W. S. i organ I instancji orzekł o wymeldowaniu E. S., która to decyzja utrzymana została w mocy przez Wojewodę P.. Na skutek skargi E. S. WSA wyrokiem z dnia 28 września 2005 r. sygn. III SA/Gd 465/04 uchylił decyzję Wojewody i wskazał, że należy dokładnie i szczegółowo zbadać zgromadzony materiał dowodowy wraz z dokumentami złożonymi przez skarżącego. Po uzupełnieniu postępowania i ponownym przesłuchaniu skarżącego organ odwoławczy ustalił, że strona nie mieszka w przedmiotowym lokalu od [...] lat, a zamieszkuje w innym lokalu u osoby która się nim opiekuje. Z protokołu wynika również, że w spornym lokalu nie ma warunków do zamieszkania, gdyż brak jest toalety. Wskazując na art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /Dz.U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm./ i ewidencyjny oraz rejestracyjny charakter zameldowania oraz fakt, że E. S. nie przebywa w spornym lokalu organ odwoławczy wywiódł, że utrzymywanie meldunku stanowiłoby fikcję meldunkową. Bez znaczenia przy tym pozostaje sytuacja zdrowotna E. S. oraz powody, dla których opuścił lokal. Organ wskazał również, że w sytuacji gdy strona będzie mogła powrócić do przedmiotowego lokalu i zamieszka w nim, to będzie mogła ponownie w lokalu tym się zameldować.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty