03.07.2008 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2008 r., sygn. I OSK 1135/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek Tomasz Zbrojewski Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Okręgowego Inspektora Pracy w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 marca 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 340/06 w sprawie ze skargi Kopalni [...] S.A. na decyzję Państwowej Inspekcji Pracy -Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu wypłaty wynagrodzenia 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy w K. na rzecz [...] Spółki [...] SA kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 13 marca 2007 r., na skutek skargi Kopalni [...] ,, [...]" S.A., uchylił decyzję Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] w przedmiocie inspekcji pracy oraz poprzedzający ja nakaz organu pierwszej instancji z dnia [...]. Określił ponadto, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy.

Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w K. nakazem z dnia [...] nakazał Kopalni [...] "[...]" Spółce Akcyjnej w O. wypłacić [...] osobom dodatek do wynagrodzenia za pracę z tytułu świadczenia pracy w niedzielę w okresie rozliczeniowym od [...] do [...][...]r., za które nie otrzymali oni w zamian dnia wolnego od pracy. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że pracownicy wymienieni w treści nakazu płatniczego świadczyli w okresie rozliczeniowym biegnącym od [...] do [...] pracę w niedzielę nie otrzymując w zamian wynikającego z tego tytułu dodatku do wynagrodzenia określonego w treści art. 15111 § Kodeksu pracy, co zostało ustalone podczas kontroli w Spółce w dniach [...] i [...]. Ustaleń tych dokonano na podstawie przedłożonej ewidencji czasu pracy. Kwoty przedstawione w nakazie zostały naliczone przez pracodawcę na podstawie żądania z dnia [...]. Pracodawca wobec tego, zdaniem inspektorów, był obowiązany, stosownie do treści art. 1513 i art. 15111 Kodeksu pracy, do udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy i to niezależnie od tego, prze zile godzin pracownik wykonywał pracę w niedzielę i święto i wolną dla pracownika sobotę. Ze względu na potrzebę rozliczenia czasu pracy w przyjętych okresach rozliczeniowych, udzielenie pracownikowi dnia wolnego w pracy w zamian za prace wykonywaną we wskazanych dniach powinno nastąpić do końca danego okresu rozliczeniowego. Jeżeli w okresie rozliczeniowym nie jest możliwe wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego od pracy udzielonego w zamian za pracę w niedziele lub święta pracodawca obowiązany jest wypłacić pracownikowi za pracę w takich dniach niezależnie od normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto. Dodatkowo organ zaznaczył, że art. 1512 § 2 i art. 15111 Kodeksu pracy stanowią dwa nienależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia i w razie ich zbiegu, pracownik winien otrzymać dwa dodatki w łącznej wysokości 200% wynagrodzenia. Dodatek, o którym mowa w art. 1511 § 2 należał się pracownikom po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym świadczyli pracę w niedzielę i święta oraz nie otrzymali z tego tytułu dnia wolnego od pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty