Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 576/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz /spr./ Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia NSA Jacek Hyla Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1155/06 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej pozwolenia na rozbudowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz A. R. kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 grudnia 2006 r., sygn. akt VII SA/Wa 1155/06, w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...], nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na rozbudowę - oddalił skargę oraz rozstrzygnął o kosztach.
W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody M. z dnia [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na rozbudowę ul. [...] (droga wojewódzka nr [...]) w W. na odcinkach od ul. [...] do ul. [...] i od ul. [...] do ul.[...]. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że brak jest podstaw prawnych do wyeliminowania decyzji Wojewody M. z dnia [...] z obrotu prawnego. W tym postępowaniu nadzwyczajnym organ nadzoru rozstrzyga wyłącznie co do nieważności decyzji bądź jej niezgodności z prawem, nie jest natomiast uprawniony do rozstrzygania o istocie sprawy. Organ wskazał, że wnioski skarżącego, zawarte we wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy, wykraczają poza ramy postępowania nadzwyczajnego, ograniczonego zakresem art. 156 § 1 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty