27.05.2008

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2008 r., sygn. II OSK 563/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt II SA/Wr 220/06 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt II SA/Wr 220/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę J. L. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem.

W uzasadnianiu rozstrzygnięcia Sąd podniósł, iż w rozpatrywanej sprawie skarżąca J. L. w [...] rozpoczęła roboty budowlane, polegające na wykonywaniu ścianki działowej w korytarzu na parterze budynku mieszkalnego. W ich wyniku wymurowano ściankę z bloczków gazobetonowych o grubości 10 cm, na pełną wysokość korytarza, to jest 2,82 m. Została ona posadowiona bezpośrednio na posadzce z płytek marmurowych i odizolowana od nich paskiem z papy izolacyjnej. Usytuowano ją w taki sposób, że jej początek znajduje się w świetle zewnętrznych drzwi wejściowych dwuskrzydłowych, otwieranych do wnętrza budynku, co uniemożliwia swobodne otwieranie na pełną szerokość jednego ze skrzydeł. Cały otwór drzwiowy jest o szerokości 1,52 m, natomiast jedno ze skrzydeł posiada szerokość 0,76 m. Roboty budowlane przerwano w odległości 1,13 m od ściany wewnętrznej budynku, w której znajduje się otwór drzwiowy wejściowy do pomieszczenia mieszkalnego. Dokonując tych ustaleń stwierdzono, że gdyby wznoszenie przedmiotowej ścianki zakończono, to jej koniec wchodziłby w światło wyżej wymienionego otworu drzwiowego. Skarżąca nie ubiegała się o uzyskanie pozwolenia na budowę, ani nie zgłaszała zamiaru wykonania powyższych robót, gdyż jej zdaniem wybudowanie ścianki działowej z materiałów lekkich nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a przedmiotowa ścianka działowa nie narusza prawa własności właścicielki sąsiedniej nieruchomości W. S.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne