10.07.2008

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. I OSK 557/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Roman Ciąglewicz ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych Wojewody M. i Prezydenta Miasta K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 703/03 w sprawie ze skargi J. P., Z. P. i K. M. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości 1. odrzuca skargę kasacyjną Prezydenta Miasta K., 2. oddala skargę kasacyjną Wojewody M

Uzasadnienie

UZASADNIENIE.

Wyrokiem z dnia 28 grudnia 2006 r., sygn. akt II SA/Kr 703/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody M. z dnia [...], nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta K. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2002 r., sygn. akt II SA/Kr 1234/01, Naczelny Sąd Administracyjny, w sprawie ze skargi J. P., K. M. i Z. P., na decyzję Wojewody M., z dnia [...], w przedmiocie zwrotu nieruchomości, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. Sąd nie kwestionował, że Skarb Państwa przeniósł własność spornej nieruchomości na [...] Fundację [...] w K., co było przyczyną odmowy zwrotu nieruchomości, ale zauważył, iż o zamiarze zbycia nie powiadomiono spadkobierców poprzedniego właściciela. Zdaniem Sądu, ewentualne skorzystanie przez skarżących, w zakreślonym terminie, z dochodzenia przed sądem powszechnym, roszczeń cywilnoprawnych względem umowy z dnia [...] (przenoszącej własność na Fundację), mogło prowadzić do powstania zagadnienia wstępnego w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 K.p.a., mającego znaczenie dla rozstrzygnięcia wniosku o zwrot nieruchomości. Sąd dodał, że przepis art. 229 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jako przepis przejściowy, ma zastosowanie do oceny skuteczności roszczeń o zwrot nieruchomości, z uwagi na stan prawny istniejący w dniu wejścia jej w życie, tj. w dniu 1 stycznia 1998 r. i ze swej natury nie odnosi się do zmian stanu prawnego po tej dacie. Brak w przepisach rozdziału 6 działu III ustawy regulacji określającej z mocy prawa następstwa naruszenia przepisu art. 136 ust.2, nie oznacza wyłączenia oceny tych skutków na płaszczyźnie prawa cywilnego w postępowaniu przed właściwym organem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne