Ocena prawna kwalifikacji inwestycji telekomunikacyjnej pod kątem oddziaływania na środowisko - Wyrok NSA z dnia 22 października 2024 r., sygn. III OSK 4499/21
Przy kwalifikacji przedsięwzięcia jako mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w szczególności w kontekście stacji bazowej telefonii komórkowej, należy kierować się parametrami technicznymi określonymi przez inwestora w dokumentacji projektowej, które są wiążące zarówno dla inwestora, jak i organów administracyjnych. Zasada przezorności nie zobowiązuje do badania oddziaływania przedsięwzięcia wykraczającego poza zadeklarowany przez inwestora zakres.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Piotr Korzeniowski sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 22 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2020 r. sygn. akt IV SA/Po 993/19 w sprawie ze skargi D.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia 10 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 2 grudnia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę D.S. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z 10 września 2019 r. w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 5 czerwca 2019 r. Wójt Gminy Wijewo umorzył postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej sieci A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: inwestor) nr [...] zlokalizowanej w miejscowości [...], dz. nr ewid. [...]/34 obręb [...] [...], jednostka ewid. [...]_2. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ powołał art. 104 i art. 105 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm., dalej: k.p.a.) w związku z art. 71 ust. 1 i ust. 2, art. 72 oraz art. 75 ust. 1 pkt 4 z ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2018 r., poz. 2081 ze zm., dalej: ustawa środowiskowa). Organ I instancji stwierdził, że przedsięwzięcie nie osiąga i nie przekracza progów ustanowionych w § 2 ust. 1 pkt 7 oraz § 3 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71, dalej: rozporządzeniem). Uwzględniając kierunkowy charakter pracy anten parabolicznych (linii radiowych) oraz bardzo małe moce sygnałów dostarczanych z nadajników do anten, organ I instancji stwierdził, że ich potencjalny wpływ na środowisko w porównaniu z wpływem anten sektorowych jest znikomy i praktycznie pomijalny. Anteny sektorowe będą pracowały w trzech sektorach, na azymutach 20°, 140°, 260 w każdym sektorze będzie zainstalowana antena sektorowa, która będzie pracowała w paśmie 2100MHz. Wysokość zawieszenia anten sektorowych wyniesie 58,5m n.p.t. Urządzenia nadawczo-odbiorcze zostaną umieszczone w szafach telekomunikacyjnych zlokalizowanych u podstawy wieży na ogrodzonym terenie stacji bazowej. Urządzenia będą zasilane z sieci niskiego napięcia 400/230V-50Hz. Ze względu na dużą odległość innych obiektów - stacji bazowych (najbliżej położona znajduje się w odległości około 1,6 km) pola elektromagnetyczne pochodzące z analizowanej stacji bazowej nie będą się nakładać, sumować i kumulować w środowisku z polami elektromagnetycznymi innych stacji bazowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty