05.11.2008 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1756/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Joanna Banasiewicz NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 23 lipca 2007 r. sygn. akt II SA/Op 194/07 w sprawie ze skargi [...] Centrum Ratownictwa Medycznego w O. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wypłaty wynagrodzenia 1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 3 (trzecim) i w tym zakresie przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu do ponownego rozpoznania, 2. oddala skargę kasacyjną w pozostałej części, 3. zasądza od [...] Centrum Ratownictwa Medycznego w O. na rzecz Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu kwotę 140 (sto czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 23 lipca 2007 r. sygn. akt II SA/Op 194/07, uchylił zaskarżoną przez [...] Centrum Ratownictwa Medycznego w O. decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu z dnia [...] lutego 2007 r. oraz poprzedzający ją nakaz Inspektora Pracy, w przedmiocie nakazu wypłaty wynagrodzenia.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

W dniach [...] listopada i [...] grudnia 2006 r. Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu przeprowadził kontrolę pracodawcy [...] Centrum Ratownictwa Medycznego w O., której celem było sprawdzenie realizacji uprzednich decyzji i wystąpień organów Państwowej Inspekcji Pracy wydanych po kontroli przeprowadzonej w marcu 2005 r. oraz kontrola warunków pracy.

Wynikiem podjętych czynności kontrolnych były między innymi ustalenia dotyczące trzech okresów rozliczeniowych od [...] stycznia 2006 r. do [...] października 2006 r. w zakresie czasu pracy i ewentualnego rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych. W protokole ustalono na podstawie dokumentów przedłożonych przez pracodawcę, m.in., że [...] pracownikom zakładu nie zrekompensowano pracy w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średnio tygodniowej normy, tj. 37 godzin i 55 minut w łącznym wymiarze 4501 godzin i 45 minut. Przyjmując , że praktyka stosowania norm czasu pracy w kontrolowanym zakładzie jest sprzeczna z zapisami ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz.408 ze zm.)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty