01.07.2008

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2008 r., sygn. II GSK 214/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Zofia Borowicz Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.S. - D.P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 27 września 2007 r. sygn. akt II SA/Bk 470/07 w sprawie ze skargi P. S. - D.P.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie wykreślenia wpisu w ewidencji działalności gospodarczej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

W dniu [...] lipca 2001 r. Wójt Gminy W. wpisał pod numerem [...] do ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorcę P. S., zam. S. 11, prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą D. P. S. Jako przedmiot działalności wskazano działalność opiekuńczą i resocjalizacyjną prowadzoną przez R. J.-S. W dniu [...] listopada 2004 r., na wniosek przedsiębiorcy, Wójt Gminy W. zmienił przedmiot wykonywanej działalności, określając go jako: 85.31.A "Całodobowa opieka wychowawcza dla dzieci i młodzieży" oraz 85.14.A "Działalność fizjoterapeutyczna". W dniu [...] sierpnia 2006 r. dokonano kolejnej zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej poprzez rozszerzenie przedmiotu działalności o działalność określoną w 55.23.Z "Miejsce krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane" oraz 92.72.Z "Działalność rekreacyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana".

Prokurator Prokuratury Okręgowej w S. pismem z dnia [...] stycznia 2007 r. wystąpił do Wójta Gminy W. z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie wykreślenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Gminy, dotyczącego P. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą D. P. S. W ocenie Prokuratury specyfika prowadzonej działalności odpowiada m.in. działalności prowadzonej przez placówki oświatowe - wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii czy też specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży prowadzone przez szkoły i placówki niepubliczne, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572) i nie może być uznana za działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), dalej: u.s.d.g.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne