Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. I GSK 916/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "S." Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 20 marca 2007 r. sygn. akt I SA/Go 1358/06 w sprawie ze skargi "S." Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od S. Spółki z o. o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę S. Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] sierpnia 2006 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] maja 2006 r. w przedmiocie wartości celnej towaru oraz podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji przytoczył na wstępie uzasadnienie stan faktyczny oraz motywy podjętych w sprawie rozstrzygnięć, z których wynikało, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez S., według dokumentu SAD z [...] lipca 2003 r. nr [...] zostały objęte procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki, z przyjęciem zadeklarowanej wartości celnej towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury: nr [...] z dnia [...] lipca 2003 r. wystawionej przez firmę S.P.M. ze S. Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia [...] maja 2006 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i statystycznej pozycji, podstawy naliczenia cła i podatku VAT, kwoty należnego podatku od towarów i usług, dokonując ich ponownego ustalenia w obniżonej wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera. Dyrektor Izby Celnej w R. decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera, ujawniono, iż skarżąca systematycznie importowała leki przygotowane do sprzedaży detalicznej: w okresie od [...] lutego 2002 r. do [...] kwietnia 2004 r. dokonano 131 odpraw towaru w procedurze dopuszczenia do obrotu na terenie właściwości terytorialnej Izby Celnej w W. i Izby Celnej w R. Od [...] maja 2004 r. do [...] grudnia 2004 r. dokonywany był zakup wewnątrzwspólnotowy. Towar dostarczany był do skarżącej na podstawie umowy "Warunki sprzedaży S. Sp. z o.o., P., Polska" z [...] listopada 1999 r. zawartej z S.P. GmbH w H. oraz umowy cesji z [...] marca 2001 r., zgodnie z którą skarżąca uprawniona została do rabatów z tytułu zrealizowanej sprzedaży leków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z Warunkami Sprzedaży, jeżeli na koniec danego roku sprzedaż wzrośnie o minimum 10%, to kupującej Spółce dostawca udzieli rabatu, rozliczanego kwartalnie z eksporterem, wynoszącego od 3% do 6% zrealizowanej wartości sprzedaży. W związku z tym, że z not kredytowych nie wynikało, jakich okresów sprzedaży leków dotyczyły, organ na podstawie informacji uzyskanych od Spółki, sporządził zestawienie not kredytowych, przyporządkowując je do poszczególnych zgłoszeń celnych odpowiadających zbliżonym terminom dopuszczonych do obrotu importowanych leków w III kwartale 2003 r. Z uwagi na powyższe, uzasadnione było obniżenie wartości celnej dokonane przez organ I instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp