28.10.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 padziernika 2008 r., sygn. I FSK 1320/07

Posłużenie się w art. 4 ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym określeniem "zużycie wyrobów akcyzowych" w trybie dokonanym oznacza, że dopiero rzeczywiste zużycie wyrobu akcyzowego, a nie jego używanie, na potrzeby działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "B. C." sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 kwietnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 948/06 w sprawie ze skargi "B. C." sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 7 kwietnia 2006 r., [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz "B. C." sp. z o.o. w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/GL 948/06. Orzeczeniem tym Sąd, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a.", uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 7 kwietnia 2006 r. w przedmiocie wydanej "B. C." Sp. z o.o. w K. interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił stan sprawy. Podał, że Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w K. w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "Ordynacja podatkowa", o odpowiedź w kwestii opodatkowania podatkiem akcyzowym produkowanych przez nią automatów do gier losowych, zaliczanych w myśl ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257), zwanej dalej w skrócie "ustawą o podatku akcyzowym", do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, które są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności. Strona podała, że prowadzi działalność w zakresie gier losowych oraz gier na automatach na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27), zwanej dalej w skrócie "ustawą o grach losowych", podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier. Jednocześnie produkuje automaty zaliczane do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (poz. nr 62 zał. nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym), które są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie wymienionym ustawą o grach losowych. Automaty są wykorzystywane przez okres kilku do kilkunastu lat, a po wyeksploatowaniu ulegają likwidacji. Zdaniem Spółki czynność polegająca na produkcji automatów do gier losowych, wykorzystywanych następnie na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie urządzania gier losowych, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, gdyż "zużycie", o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym odnosi się do wyrobów akcyzowych zużywanych w procesie produkcji nowych wyrobów akcyzowych, czyli rozumiane jest jako czynność dokonana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne