Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. I FSK 493/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krzysztof Stanik Sędziowie sędzia NSA Marek Kołaczek sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski (spr.) Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. O. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 1330/04 w sprawie ze skarg O. S.A. (obecnie G. O. S.A.) z siedzibą w K. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 sierpnia 2004 r. od nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca 1999 r. oraz za miesiące od sierpnia 1999 r. do marca 2000 r. 1) uchyla punkt II zaskarżonego wyroku i w tej części sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz G. O. S.A. w K. kwotę 7274 (słownie: siedem tysięcy dwieście siedemdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest część wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, sygn. akt I SA/Kr 1333/04, w którym Sąd po rozpoznaniu skarg "O." S.A. (obecnie GRUPA O. Spółka Akcyjna) w K. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 16 sierpnia 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca 1999 r. oraz za miesiące od sierpnia 1999 r. do marca 2000 r., skargi oddalił. Nie została zaskarżona część wyroku, w którym Sąd uchylił zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji w zakresie ustalenia dodatkowego zobowiązania, w pozostałym zakresie
W pierwszej kolejności Sąd przedstawił stan sprawy, stwierdzając że w uzasadnieniu zaskarżonych decyzji wskazano, że Spółka nieprawidłowo zaliczyła produkowane i sprzedawane przez siebie edukacyjne programy multimedialne na płytach CD-ROM do grupowania SWW 2884 - "Pomoce naukowe, specjalistyczny sprzęt szkolny i przedszkolny" i w związku z tym na tej podstawie, zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", oraz poz. 43 zał. Nr 3 do tej ustawy, przy sprzedaży tych towarów stosowała stawkę VAT w wysokości 7 %. W konsekwencji zaniżyła kwoty podatku należnego, gdyż na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o VAT, do multimedialnych programów edukacyjnych zastosowanie miała stawka 22%. Towary te należało bowiem zaliczyć do grupowania SWW 2814-8 "Nośniki z zapisem informacji stosowanych w automatycznym przetwarzaniu danych (bez zaliczenia do grupowania 0923-6) co znalazło potwierdzenie w opinii Ośrodka Studiów Interpretacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 18 lutego 2004 r. Zgodnie z jej treścią: Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) płyty CD-ROM z nagranymi programami o treści edukacyjnej mieszczą się w grupowaniu: PKWU 72.20.10-00.30 "CD-ROMy z zapisanymi danymi". Według obowiązującego do 30 czerwca 1999 r. Systematycznego Wykazu Wyrobów (SWW, Wydanie IV GUS Warszawa 1990) CD-ROMy z nagranymi programami mieściły się w grupowaniu: SWW 2814-8 "Nośniki z zapisem informacji stosowanych w automatycznym przetwarzaniu (bez zaliczonych do grupowaniu 0923-6). Powyższe zaklasyfikowanie jest zgodne z treścią Komunikatu Prezesa GUS z dnia 19 kwietnia 2000 r. (Dz. Urz. GUS Nr 5, poz. 58) wydanego w celu ujednolicenia klasyfikacji między innymi nagranych płyt CD-ROM, o których mowa powyżej. Wpisanie przedmiotowych programów edukacyjnych nagranych na płytach CD-ROM, do prowadzonego przez Ministra Edukacji Narodowej wykazu środków dydaktycznych do użytku szkolnego nie stanowiło i nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego obowiązujących klasyfikacji wyrobów. Grupowanie SWW 2884 obejmowało szeroki zakres przyrządów, aparatów i modeli przeznaczonych wyłącznie do celów pokazowych (np. w szkołach, salach wykładowych, na wystawach) i nie nadających się do innych celów. Między innymi w zakresie grupowania SWW 2884 klasyfikowane były: maszyna Atwood-a do prezentacji prawa grawitacji, talerza Newtona do prezentacji barw widma białego, maszyny Wimshurst-a do doświadczeń z elektrycznością, modele anatomiczne człowieka lub zwierząt, manekiny szkoleniowe, preparaty utrwalane przeznaczone do badań pod mikroskopem itp. Branża SWW 271 "Wyroby poligraficzne" obejmowała wyłącznie wyroby drukowane na papierze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty