Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. II FSK 547/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Hanna Kamińska (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Po 798/06 w sprawie ze skargi Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 12 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P., wyrokiem z dnia 16 stycznia 2007r. I SA/Po 798/06, uwzględnił skargę Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 12 czerwca 2006r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. wniosło o interpretację zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do wypłacanego pozaetatowym członkom wynagrodzenia za udział w posiedzeniach i zwracanych kosztów podróży. Zdaniem organu powyższe świadczenia, wypłacane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych, stanowią w istocie dietę i korzystają ze zwolnienia z opodatkowania do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. postanowieniem z dnia 12 października 2005r. na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 Ordynacji podatkowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Dyrektor Izby Skarbowej w P. decyzją z dnia 29 marca 2006r. działając na podstawie art. 14b § 5pkt 2 Ordynacji uznał, że stanowisko organu I instancji jest nieprawidłowe i zmienił z urzędu to postanowienie. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że wynagrodzenie za udział w posiedzeniach oraz zwrot kosztów podróży, to świadczenia stanowiące przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc przychód otrzymywany przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy podatkowej zwolnieniem objęte są tylko kwoty stanowiące zwrot kosztów podróży przyznane osobom pełniącym funkcję pozaetatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty