Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2008 r., sygn. I FSK 476/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 października 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 127/06 w sprawie ze skargi P. Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 listopada 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień i lipiec 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. Spółka z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2400 zł (słownie: dwa tysiące czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3. zarządza zwrot przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu P. Spółce z o.o. w W. kwoty 3213 zł (słownie: trzy tysiące dwieście trzynaście złotych) tytułem nadpłaconych wpisów od skargi i skargi kasacyjnej.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 października 2006 r., I SA/Wr 127/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 15 listopada 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień i lipiec 2000 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd, przedstawiając stan sprawy, podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z 14 czerwca 2005 r. określił Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za wymienione miesiące. Organ stwierdził, że Spółka ujęła w rejestrze zakupów za luty 2000 r. fakturę VAT z 21 stycznia 2000 r. wystawioną przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe K. za analizę sprzedaży i terminów płatności w układzie poszczególnych akwizytorów i biur, stosownie do umowy z 7 stycznia 2000 r. Przesłuchany przez policję właściciel tego przedsiębiorstwa A. K. stwierdził, że nie wykonał wymienionej analizy, a miał ją wykonać J.S. z firmy w K., który z kolei zeznał, że nie jest to prawdą, gdyż nigdy takiej analizy nie wykonywał i nic o niej nie wie. W związku z tym organ uznał, że wymieniona faktura nie odzwierciedla faktycznego przebiegu operacji gospodarczych i nie może być podstawą odliczenia podatku naliczonego zgodnie z § 50 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 109, poz. 1245 ze zm.), bowiem dotyczy czynności, które nie zostały dokonane. Podobna sytuacja dotyczyła zaewidencjonowanej w marcu 2000 r. faktury z 24 marca 2000 r. wystawionej przez Spółkę z o.o. "W." z K., dotyczącej analizy sprzedaży środków farmaceutycznych i medycznych. Odnośnie do kwietnia 2000 r. zakwestionowano przedwczesne, niezgodne z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1995 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 11, poz. 50 ze zm.), odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur, które wpłynęły do Spółki dopiero w następnym miesiącu, oraz na podstawie dwóch faktur dotyczących "szkolenia farmaceutów we Włoszech" i "imprezy do Predazzo na 4 osoby"; były one wystawione przez Biuro Podróży A. w C. Mimo wielokrotnych wezwań kierowanych do Spółki i własnych czynności organów podatkowych nie zdołano uzyskać żadnych dowodów potwierdzających, że odbyły się obie wycieczki, których dotyczyły te faktury, a jeśli tak, to czy mają związek z przychodem z działalności gospodarczej, w związku z czym zakwestionowano odliczenie podatku naliczonego na podstawie art. 19 ust. 1 i art. 25 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy. Natomiast odnośnie do lipca 2000 r. zwiększono zobowiązanie Spółki w związku z zakwestionowaniem prawidłowość obliczenia podatku w tym miesiącu oraz w maju i czerwcu 2000 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty