25.11.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. I FSK 1523/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA del. Jacek Niedzielski (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1267/06 w sprawie ze skargi Z. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 lipca 2006 r., nr (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz Z. J. kwotę 881 zł (słownie: osiemset osiemdziesiąt jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 maja 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: "WSA") oddalił skargę skarżącego Z. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 lipca 2006 r. w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że zaskarżona decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia 10 kwietnia 2006 r. określającą skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych marki "Dodge Stratus" i "Chrysler PT Cruiser". Rozstrzygając, czy zakupione przez stronę w USA samochody zgłoszone do odprawy celnej w Niemczech, a następnie przemieszczone z Niemiec na terytorium Polski podlegają podatkowi akcyzowemu w kraju z tytułu wewnatrzwspólnotowego nabycia oraz czy obowiązek ten ma podstawę prawną na gruncie obowiązujących przepisów, organ wskazał na brzmienie art. 3 ust. 3 Dyrektywy Rady 92/12/EWG w sprawie przepisów ogólnych dotyczących wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym oraz w sprawie składowania, przepływu i nadzorowania takich wyrobów i stwierdził, że państwa członkowskie mają prawo ustanowić grupę towarów akcyzowych niezharmonizowanych, bez potrzeby ich ujednolicenia na terenie całej Wspólnoty, pod warunkiem spełnienia wszystkich zasad wynikających z zasad wolnego rynku, zasad konkurencji i nie dyskryminowania produktów pochodzących spoza kraju, zgodnie z art. 90 TWE. W polskim ustawodawstwie skorzystano z postanowień tego przepisu Dyrektywy i wymieniono w ustawie o podatku akcyzowym grupę wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, do której włączono m. in. samochody osobowe. Organ wskazał również na treść przepisów art. 80 ust. 1, ust. 3 pkt 3, art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm.) i stwierdził, że strona, przez fakt przemieszczenia samochodów osobowych niezarejestrowanych na terenie Polski, stała się podatnikiem podatku akcyzowego. Ponieważ strona nie dopełniła swoich obowiązków w zakresie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów, niezapłacony podatek stanowi, zgodnie z art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej, zaległość podatkową. Wskazując, że przepis art. 90 Traktatu WE zakazuje protekcjonizmu oraz ustanawia zasadę równego traktowania produktów krajowych i pochodzących z państw członkowskich w dziedzinie podatków wewnętrznych, organ stwierdził, że zastosowane w sprawie przepisy prawa materialnego nie pozostają w sprzeczności z zakazem określonym w tym przepisie. Podkreślił również brak orzecznictwa ETS, w którym zostałaby stwierdzona niezgodność przepisów ustawy o podatku akcyzowym z przepisami zawartymi w TWE. Organ wskazał, że ocena spójności prawa krajowego z prawem wspólnotowym nie leży w gestii organów podatkowych, organom podatkowym nie przysługuje prawo odmowy stosowania przepisów krajowych niezgodnych z przepisami prawa wspólnotowego względnie wystosowania pytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne