03.06.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. II FSK 1612/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), WSA del. Sławomir Presnarowicz, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 274/07 w sprawie ze skargi E. Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 17 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary porządkowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Ł. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 274/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę E. L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 17 listopada 2006 r., (...) w przedmiocie nałożenie kary porządkowej.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 16 sierpnia 2006 r., nakładające na skarżącego karę porządkową w wysokości 1.500 zł. Wskazał, że w związku z postępowaniem podatkowym w sprawie przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nie ujawnionych za 2002 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego wystosował do skarżącego w dniu 28 lipca 2006 r. wezwanie do osobistego stawiennictwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, celem dostarczenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w której dokonywano zapisów w związku z prowadzoną w 2002 r. działalnością gospodarczą, a także celem dostarczenia ewidencji środków trwałych obejmującej 2002 r. Powyższa księga była niezbędna do przeprowadzenia szczegółowej analizy i porównania dokonanych w niej zapisów z dokumentami otrzymanymi bezpośrednio z instytucji bankowych. Wezwanie zawierało pouczenie, że nie zastosowanie się do niego może spowodować nałożenie kary porządkowej przewidzianej w art. 262 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - zwanej dalej ord. pod. Zostało ono doręczone w dniu 1 sierpnia 2006 r. pełnomocnikowi skarżącego - radcy prawnemu A. F., umocowanemu do reprezentowania E. L. W tym czasie skarżący przebywał poza Trójmiastem. Pełnomocnik skarżącego nie poinformował go o obowiązku wynikającym z wezwania, w konsekwencji podatnik nie stawił się na wezwanie organu pomimo upływu z dniem 8 sierpnia 2006 r. wyznaczonego terminu. Jak wskazał organ odwoławczy, A. F. nie powiadomił organu podatkowego o braku możliwości nawiązania kontaktu z mocodawcą, nie zwrócił się także z prośbą o przesunięcie terminu do osobistego stawiennictwa i dostarczenia wymaganych dokumentów. W złożonym w dniu 29 sierpnia 2006 r. zażaleniu ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że "warunkiem bezwzględnym nałożenia kary porządkowej jest prawidłowe wezwanie. Mocodawcy, wezwania z dnia 28 lipca 2006 r. nie doręczono, bowiem od dnia 22 czerwca 2006 r. przebywał poza Trójmiastem, wprawdzie przedmiotowe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi, jednak z przyczyn, o których wyżej, nie zostało doręczone bezpośrednio stronie".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne