Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1499/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 302/07 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 5 stycznia 2007 r., [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące styczeń-czerwiec 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 1) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Lu 302/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 5 stycznia 2007 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące styczeń-czerwiec 2005 r.
W wyroku tym Sąd I instancji wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że A. P., prowadzący firmę S., przepompowywał zwolniony z akcyzy gaz z butli 11 kg do cysterny samochodowej, a później dostarczał go cysterną do posiadanych stacji LPG i sprzedawał jako paliwo silnikowe.
Naczelnik Urzędu Celnego w B. uznał, że powyższe działanie wyczerpuje dyspozycję art. 4 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 4 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz.U. nr 29, poz. 257 zwana dalej w skrócie u.p.a.), tj. zakwalifikował działanie skarżącego jako "zużycie" zwolnionego z podatku akcyzowego gazu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wskutek powyższego, decyzją z dnia 28 września 2006 r. określił A. P. zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2005 roku w łącznej kwocie 279.600,00 zł.
Od decyzji tej strona odwołała się do Dyrektora Izby Celnej w B.
Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia 5 stycznia 2007 r. utrzymał w mocy zakwestionowaną decyzję organu podatkowego I instancji. Ustosunkowując się do zarzutów przedstawionych w odwołaniu, wskazał, że stan faktyczny oraz jego prawna kwalifikacja dokonana przez organ I instancji zostały ustalone zgodnie z przepisami prawa. Jako dowód w sprawie przyjęto między innymi protokół przesłuchania przez Policję M. S. Oprócz tego organ podatkowy wykorzystywał dwa inne protokoły przesłuchania świadka i protokół przesłuchania strony, w których potwierdzono fakt przelewania gazu z butli, a także sprzedaży przelanego gazu na stacjach A. należących do podatnika. W tym względzie, w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podniesiono również, iż Naczelnik Urzędu Celnego prowadząc postępowanie podatkowe wykorzystał protokół przesłuchania M. S. sporządzony przez policję w postępowaniu karnym. Wobec wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, Naczelnik Urzędu Celnego w B. słusznie więc zastosował przelicznik gazu z litrów na kilogramy ustalony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego w wysokości 1,78 litra na kilogram gazu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty