Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2007 r., sygn. II OSK 166/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Geremek Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Lubelskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 września 2006 r. sygn. akt III SA/Lu 276/06 w sprawie ze skargi Wójta Gminy P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Wójta Gminy P. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 września 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie sygn. akt III SA/Lu 276/06 po rozpatrzeniu skargi Wójta Gminy P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Wójta Gminy P., uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze .
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy :
Wojewoda Lubelski rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] maja 2006 r. nr [...], działając na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), stwierdził nieważność uchwały nr [...] Rady Gminy P. z dnia 31 marca 2006 r. w sprawie przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla M. P. - Wójta Gminy P.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ nadzoru wskazał, że uchwała nr [...] Rady Gminy P. postanowiła przyznać Wójtowi Gminy P. dodatkowe wynagrodzenie roczne należne za 2005 r. w kwocie 7.201,20 zł.
W ocenie organu nadzoru przyznanie Wójtowi dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2005 r. nie znajduje umocowania w powszechnie obowiązujących przepisach. Ustawa z dnia 4 marca 2004 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1202) pozbawiła prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego niektórych pracowników samorządowych, m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, marszałków województw, sekretarzy, skarbników. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 lutego 2006 r. (sygn. akt K 1/05) orzekł, że przepisy wymienione w pkt 1 i 2 sentencji tego wyroku są niezgodne z Konstytucją RP. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest utrata mocy obowiązującej przepisów pozbawiających dodatkowego wynagrodzenia rocznego niektórych pracowników samorządowych z dniem ogłoszenia wyroku, tj. z dniem 1 marca 2006 r. W uzasadnieniu wyroku z dnia 21 lutego 2006 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że podstawowym skutkiem wyroku jest wyeliminowanie z obrotu prawnego przepisów, w stosunku do których stwierdzono niezgodność z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny podniósł, że "eliminacja z obrotu prawnego niekonstytucyjnych przepisów nie powoduje jednak konieczności zwrotu (wraz z odsetkami) części niewypłaconego dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2004 i całości dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2005".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty