17.09.2024

Uchwalenie statutu jednostki pomocniczej - Wyrok NSA z dnia 17 września 2024 r., sygn. III OSK 4534/21

Przeprowadzenie konsultacji społecznych przed podjęciem uchwał dotyczących statutów jednostek pomocniczych gminy jest obligatoryjne, a ich brak stanowi istotne naruszenie prawa prowadzące do nieważności uchwał.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: straszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 17 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2020 r. sygn. akt IV SA/Po 891/20 w sprawie ze skarg Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwały Rady Miejskiej w [...] z dnia 21 maja 2018 r. nr [...], [...], [...], [...], [...], [...] w przedmiocie Statutów Sołectw oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2020 r. sygn. akt IV SA/Po 891/20, po rozpoznaniu skarg Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwały Rady Miejskiej w [...] z dnia 21 maja 2018 r.: nr [...] w sprawie Statutu Sołectwa [...], nr [...] w sprawie Statutu Sołectwa [...], nr [...] w sprawie Statutu Sołectwa [...], nr [...] w sprawie Statutu Sołectwa [...], nr [...] w sprawie Statutu Sołectwa [...], nr [...] w sprawie Statutu Sołectwa [...], stwierdził nieważność zaskarżonych uchwał.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że niezależnie od zarzutów poniesionych przez Prokuratora, skargi zasługiwały na uwzględnienie, bowiem zaskarżone uchwały zostały wydane z naruszeniem prawa z uwagi na podjęcie ich bez przeprowadzenia wymaganych przez art. 35 ust. 1 w związku z art. 5a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875 z późn. zm.) zwanej dalej u.s.g., konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy. Doszło więc do naruszenia przepisów regulujących procedurę podejmowania uchwały w przedmiocie statutów sołectw. Sąd zaakcentował, że Rada Miejska w [...] została wezwana do wskazania, czy przed podjęciem zaskarżonych uchwał w przedmiocie statutów zostały przeprowadzone konsultacje społeczne oraz do nadesłania pełnej dokumentacji związanej z podejmowaniem uchwał, w terminie 14 dni, pod rygorem wydania orzeczenia na dokumentach załączonych do przekazanej Sądowi skargi. Pomimo, iż odpisy wezwań z dnia 22 czerwca 2020 r. doręczono organowi odpowiednio w dniach 25 czerwca 2020 r., 29 czerwca 2020 r. oraz 30 czerwca 2020 r., organ nie udzielił odpowiedzi na powyższe wezwania w zakreślonym terminie, ani nie przedłożył jakiejkolwiek żądanej przez Sąd dokumentacji. W tym stanie rzeczy uznano, że podjęcie uchwał, dla których zastrzeżono wymóg obligatoryjnych konsultacji, bez ich faktycznego przeprowadzenia, skutkowało kwalifikowaną wadliwością, która stanowiła podstawę do stwierdzenia nieważności tych aktów w całości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne