Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2007 r., sygn. I OSK 933/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Małgorzata Jaśkowska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec Grzegorz Jankowski Protokolant Kamil Wertyński po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Sp. z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Ol 78/06 w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. w [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wypłaty dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych 1.uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie z dnia [...] nr [...] i nakaz Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] nr [...], 2. zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie na rzecz M. Sp. z o.o. w [...] kwotę 535 zł ( pięćset trzydzieści pięć ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego za obie instancje.
Uzasadnienie
Będącym przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie wyrokiem z dnia 30 marca 2006 r., sygn. akt II SA/OL 78/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi "M." Spółki z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie wypłaty dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyjaśniono, że Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Oddział w [...] nakazem z dnia [...], nr rej. [...] nakazał "M." Spółce z o.o. w [...] wypłacić 112 pracownikom dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% określonej w nakazie kwoty brutto, należny z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych wynikających z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy za okres rozliczeniowy trwający od stycznia do kwietnia 2004 r.
Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie, po rozpatrzeniu odwołania M. Spółki z o.o. w [...], decyzją z dnia [...], nr rej. [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że podstawę faktyczną wydania nakazu stanowiło przekroczenie przez zatrudnionych w Spółce pracowników przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wyjaśnił, że godziny nadliczbowe mają miejsce w przypadku przekroczenia normy dobowej i gdy zostanie przekroczona przeciętna norma tygodniowa w przyjętym okresie rozliczeniowym. Rozliczenie tych norm następuje osobno, odpowiednio po zakończeniu doby i po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Dodatki z tytułu pracy nadliczbowej przysługują z tytułu przekroczenia każdej z wymienionych norm. Jeżeli pracownik nabył za dane godziny prawo do dodatku z tytułu przekroczenia normy dobowej, to nie nabywa za nie prawa do dodatku z tytułu przekroczenia normy tygodniowej w przyjętym okresie rozliczeniowym. Inspektor pracy nie stwierdził co prawda w toku kontroli przypadków przekroczenia dobowej normy czasu pracy, jednak została przekroczona średniotygodniowa norma czasu pracy w obowiązującym w zakładzie czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym, co wynikało z godzin przepracowanych w dni wolne (soboty).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty