Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. I OSK 1116/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Barbara Adamiak Sędziowie NSA Janina Antosiewicz (spr.) Anna Lech Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Transportu i Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1018/05 w sprawie ze skargi W. L. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania uprawnień oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1018/05 uwzględniając skargę W. L. uchylił decyzję Ministra Infrastruktury z [...] nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wojewody [...] z [...], odmawiającą potwierdzenia prawa do zaliczania wartości mienia pozostawionego poza granicą.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył treść rozstrzygnięć organów obu instancji, które na podstawie art. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (Dz.U. z 2004 r. Nr 6, poz. 39) odmawiały potwierdzenia prawa do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionej przez L. K. w miejscowości S. pow. Sz. z tego powodu, iż L. K. repatriował się do Polski w dniu 30 września 1959 r., a zatem nie na podstawie układu z dnia 9 września 1944 r. pomiędzy PKWN a Rządem Białoruskiej SRR, dotyczącym ewakuacji obywateli polskich z terytorium BSRR i ludności białoruskiej z terytorium Polski.
Zgodnie z art. 1 powołanej ustawy L. K. nie był osobą uprawnioną do domagania się świadczenia z tej ustawy, gdyż przekroczenie granicy, które miało miejsce 30 września 1959 r., odbyło się na podstawie umowy z 25 marca 1957 r., zawartej między Rządem PRL a Rządem ZSRR, umożliwiającej powrót do kraju osobom narodowości polskiej, które nie skorzystały z prawa do repatriacji na podstawie wcześniejszych umów. Ta ostatnia umowa nie jest wymieniona w art. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty