Wyrok NSA z dnia 22 maja 2007 r., sygn. II OSK 806/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Roman Hauser ( spr.) Sędziowie Maria Czapska - Górnikiewicz Leszek Leszczyński Protokolant Monika Czyżewska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 lutego 2006 r. sygn. akt II SA/Gl 251/05 w sprawie ze skargi T. C. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 lutego 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę T. C. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] lutego 2005 r. Nr [...], która utrzymała w mocy decyzję Starosty B. z dnia [...] grudnia 2004 r. Nr [...] w sprawie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
Powyższy wyrok wydano w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia 3 kwietnia 2002 roku Nr [...] Starosta B. zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania dla A. O. obejmujące zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń mieszkalnych na gabinet lekarski w budynku mieszkalnym położonym na terenie B. przy ulicy D. na działce oznaczonej numerem geodezyjnym 123 k. m. 47.
Na skutek odwołania wniesionego przez skarżącego T. C., Wojewoda Śląski decyzją z dnia 18 czerwca 2002 roku, Nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji - Starosty B.
Zarówno decyzja I instancji, jak i utrzymująca ją w mocy decyzja II instancji zostały uchylone na mocy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 września 2004 roku, sygn. akt II SA/Ka 1719/02.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że w postępowaniu administracyjnym, zmierzającym do wydania decyzji w sprawie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania nie wyjaśniono istotnych okoliczności, a ponadto nie zebrano odpowiedniego materiału dowodowego (art. 7 i art. 77 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego), a zatem naruszono procedurę w taki sposób, że jej naruszenie mogło mieć znaczący wpływ na rozstrzygnięcie. Sąd zalecił także, aby w dalszym postępowaniu organ miał na uwadze zmiany przepisów prawa budowlanego, jakie zostały wprowadzone w okresie pomiędzy wydaniem zaskarżonej decyzji a datą, w której wyda ponowne rozstrzygnięcie, a ponadto aby ustalił, czy i w jakim zakresie przedmiotowa zmiana już została dokonana i w zależności od tych ustaleń podejmie stosowne działania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty