Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. I OSK 1659/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia WSA del. Monika Nowicka (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 lipca 2006r. sygn. akt II SA/Łd 371/06 w sprawie ze skargi A. B. i B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podziału nieruchomości oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 lipca 2006 r. sygn. akt II SA/Łd 371/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi A. i B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] wydaną w przedmiocie podziału nieruchomości, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Burmistrza Gminy i Miasta D. z dnia [...] nr [...]
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach:
Podlegająca podziałowi nieruchomość stanowiła działkę o powierzchni [...] ha, oznaczoną geodezyjnie nr [...], położoną w obrębie T. a właścicielami jej byli A. i B. B.
Decyzją Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia [...] nr [...] został zatwierdzony projekt podziału wyżej opisanej nieruchomości na dwie działki tj. działkę nr [...] o powierzchni [...] ha i działkę nr [...] o powierzchni [...] ha.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., rozpatrując odwołanie małżonków B. od decyzji organu I instancji, decyzją z dnia [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy D. podnosząc, że z przepisów art. 97 i 98 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ) wynika zasada, wedle której o sposobie podziału nieruchomości decyduje jej właściciel, a jego uprawnienia w tym zakresie mogą być ograniczone tylko w przypadkach, kiedy z mocy wyraźnego przepisu, podział nieruchomości może być dokonany z urzędu lub na wniosek osoby, która nie jest jej właścicielem. W takim wypadku podział nieruchomości nie skutkuje jednak tym, że działki gruntu, wydzielone pod drogi publiczne stają się z mocy prawa własnością jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty