Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. II FSK 539/06
Na podstawie art. 8 i art. 22 ust. 1 in initio ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./ wydatek poniesiony przez wspólników spółki cywilnej, prowadzących w jej ramach opodatkowaną działalność gospodarczą z tytułu i na rzecz działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólników innej spółki cywilnej, nie jest kosztem uzyskania przychodów tej spółki i nie ma wpływu na określenie jej dochodu do następnego opodatkowania u wspólników w stosunku do ich udziałów. Przychodem współtworzącym ten dochód, na podstawie art. 8 i art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest natomiast wartość nieodpłatnego świadczenia uzyskanego w stosunkach gospodarczych pomiędzy wymienionymi spółkami.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Gl 496/05 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2005 r., I SA/Gl 496/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Krzysztofa K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 stycznia 2005 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W uzasadnieniu Sąd w pierwszej kolejności przedstawił stan sprawy. W 1999 r. Krzysztof K. prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej "M.-K." Klaudiusz S., Mieczysław Ś., Krzysztof K. W następstwie przeprowadzonego postępowania kontrolnego stwierdzono nieprawidłowości obejmujące zawyżenie kosztów uzyskania przychodów, zaniżenie kosztów uzyskania przychodów oraz zaniżenie przychodów ww. spółki. W konsekwencji Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. decyzją z dnia 28 lipca 2004 r. określił Krzysztofowi K. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. w kwocie 11.882 zł. W zakresie stwierdzonego zaniżenia przychodów organ pierwszej instancji wskazał, że w 1999 r. spółka cywilna "M.-K." prowadziła działalność gospodarczą w lokalu przy ul. W. 61 w C., który podnajmowała od spółki "M." Klaudiusz S., Mieczysław Ś. Pomimo zawartych w umowie podnajmu zapisów, że "najemca zobowiązuje się do płacenia czynszu, którym podnajmujący będzie obciążał najemcę na zasadzie refakturowania kwoty czynszowej" spółka "M." nie obciążała spółki "M.-K." opłatami za czynsz. Tym samym organ podatkowy pierwszej instancji uznał umówione, a niedobrane kwoty czynszu za nieodpłatne świadczenie, które zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ stanowiło przychód wspólników spółki. Wartość nieodpłatnego świadczenia stosownie do art. 12 ust. 3 pkt 4 w zw. z art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. ustalono w kwocie 20.419,02 zł na podstawie faktur VAT wystawionych przez Zakład Komunalny PGM w C. w proporcji zajmowanego lokalu do całości powierzchni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty