Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2007 r., sygn. II FSK 1076/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "N.- w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Bd 775/05 w sprawie ze skargi "N.- w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 28 października 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w opłacie skarbowej 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz "N.- w B. kwotę 13.219 (trzynaście tysięcy dwieście dziewiętnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Bd 775/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę "N." w B. /dalej jako "spółka N."/ na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 28 października 2005 r. utrzymującą w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w T. z dnia 18 czerwca 2001 r. odmawiającą firmie "N." stwierdzenia nadpłaty w kwocie 1.540.248 zł 50 gr. z tytułu opłaty skarbowej od zawartej umowy sprzedaży akcji.
Sąd w pierwszej kolejności przedstawił stan sprawy wskazując, że wyżej wskazana kwota stanowiła opłatę skarbową odprowadzoną na konto organu podatkowego przez spółkę "N." w związku z zawartą w dniu 4 września 2000 r. umową sprzedaży 51% akcji Cukrowni C. S.A., Cukrowni K. S.A. oraz Cukrowni M. S.A. nabytych przez stronę skarżącą od (...) Spółki Cukrowej S.A. /dalej jako "Spółka Cukrowa S.A."/
Wnioskiem z dnia 12 marca 2001 r., wniesionym na podstawie art. 79 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.; dalej jako -O.p."/ spółka "N." wystąpiła następnie o stwierdzenie nadpłaty w opłacie skarbowej w wysokości odpowiadającej całości uiszczonej uprzednio kwoty wraz z odsetkami za zwłokę. W ocenie podatnika oplata skarbowa została uiszczona nienależnie ponieważ pobrano ją od czynności cywilnoprawnej, która zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. Nr 4, poz. 23 ze zm.; dalej jako "ustawa o opłacie skarbowej"/ podlegała zwolnieniu z opłaty skarbowej. W uzasadnieniu wskazano, że czynność sprzedaży akcji została dokonana przez Spółkę Cukrową S.A. w wykonaniu usług pośrednictwa finansowego zwolnionych na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej jako "ustawa o VAT"/. W konsekwencji na mocy art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o opłacie skarbowej czynność ta była zwolniona od tej opłaty, ponieważ zgodnie z treścią wskazanego przepisu opłacie skarbowej nie podlegają takie czynności cywilnoprawne jak umowy sprzedaży, dzierżawy, poddzierżawy, najmu i podnajmu zawierane przez podatników, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT oraz inne tego rodzaju umowy, objęte zwolnieniami na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 i 7, a także umowy sprzedaży zawierane przez podatników, o których mowa w art. 14 tej ustawy, w zakresie czynności zwolnionych od podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty