16.05.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2007 r., sygn. I FSK 211/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Sylwester Marciniak Sędziowie Sędzia NSA Adam Bącal Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: 1) Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. 2) Prokuratora Apelacyjnego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 września 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 1363/05 w sprawie ze skargi K.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia[...] października 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2000r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od K.G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 30.218 zł (słownie: trzydzieści tysięcy dwieście osiemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi K.G., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2000 r. oraz stwierdził, iż owa decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Powyższą decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. uchylił rozstrzygnięcie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. w części dotyczącej zobowiązania Przedsiębiorstwa A. prowadzonego przez K.G. w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, sierpień, grudzień 2000 r. i w tej części ustalił podatnikowi zobowiązanie podatkowe. W pozostałym zakresie utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

W trakcie postępowania kontrolnego ustalono, iż w deklaracji VAT - 7 za poszczególne miesiące 2000 r. nieprawidłowo określono wysokość podatku należnego i naliczonego, co spowodowało zaniżenie kwoty zobowiązania podatkowego.

Ponadto organy podatkowe ustaliły, iż między Przedsiębiorstwem A. prowadzonym przez K.G., firmą B. prowadzoną przez P.G. z siedzibą w B. oraz Spółką C. (sp. z o.o. z siedzibą w W.) istnieją ścisłe powiązania rodzinne i kapitałowe. W ocenie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej trzy wskazane firmy stanowić miały jeden podmiot gospodarczy, a transakcje dokonywane między nimi nie mogą stanowić podstawy opodatkowania. Wszelkie zewnętrzne transakcje natomiast należałoby uznać za dokonane przez firmę podatnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne