Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2006 r., sygn. I FSK 960/05
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury nie może powstać u nabywcy towaru lub usługi, jeżeli u wystawcy tej faktury nie powstaje obowiązek w tym podatku w odniesieniu do podatku podlegającego odliczeniu, z uwagi na fakt, że dana czynność nie miała w ogóle miejsca.
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 czerwca 2005 r., sygn. akt I SA/Bk 119/05, po rozpoznaniu skargi Marii W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia 10 marca 2005 r., Nr IS-ZPP-4408/82/2004/2005 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od maja do grudnia 2001 roku - uchylono zaskarżoną decyzję, stwierdzono, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości i zasądzono od Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku na rzecz skarżącej Marii W. zwrot kosztów postępowania sądowego.
Sąd w uzasądnieniu wyroku na wstępie przybliżył stan faktyczny sprawy.
Stwierdził, że w czasie kontroli przeprowadzonej w firmie "M." Maria W., w zakresie rzetelności deklarowania podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe 2001 r., stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu tego podatku. Ustalono, że Maria W. bezpodstawnie obniżyła podatek należny o podatek naliczony zawarty w fakturach:
1. stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane oraz
2. wystawionych przez podmiot nieistniejący i nieuprawniony do wystawiania faktur VAT, jak na to wskazują przepisy § 50 ust. 4 pkt 1 lit. a i pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. nr 109, poz. 1245 ze zm.).
Odnośnie do pierwszej przesłanki ustalono brak dokumentów zakupu towarów AGD i RTV u kontrahenta strony. Na podstawie dokumentów odprawy celnej SAD stwierdzono, że kontrahent strony Zbigniew R. S. importował materiały i kosmetyki, nie stwierdzono natomiast importu towarów AGD i RTV. Import tychże towarów wykazał Zbigniew R. S. w deklaracjach VAT-7 za miesiące I-VIII 2001 roku. Wśród zebranych faktur sprzedaży wystawionych przez kontrahenta strony na usługi marketingowe, budowlane, AGD i RTV - nie stwierdzono faktur wystawionych dla strony. Brak było również dokumentacji podatkowej u kontrahenta strony za miesiące IX-XII 2001 r. W tym okresie Zbigniew R. S. nie składał deklaracji VAT-7 i nie dokonywał żadnych zakupów. Natomiast za miesiące I-VIII 2001 r. kontrahent strony nie uiszczał zobowiązań podatkowych. Z informacji przekazanych przez ZUS i Urząd Skarbowy w Wołominie wynika, iż Zbigniew R. S. prowadził działalność bez zatrudniania pracowników. Wielokrotnie wzywany przez UKS celem złożenia wyjaśnień i dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Zbigniewa R. S. był nieuchwytny, a wszczęcie czynności kontrolnych w dniu 4.06.2002 r. zostało dokonane dzięki pomocy i obecności funkcjonariuszy CBŚ.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty