14.03.2006

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2006 r., sygn. II OSK 644/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Mzyk, Sędziowie NSA Krystyna Borkowska, Bogusław Moraczewski /spr./, Protokolant Marcin Sikorski, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia24 listopada 2004 r. sygn. akt II SA/Kr 1991/00 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] lipca 2000 Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotychczasowej po wznowieniu postępowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 listopada 2004r. sygn. akt II SA/Kr 1991/00 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi T. P. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] lipca 2000r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta K. z dnia 3 kwietnia 1998r. nr [...] w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu Sąd I instancji stwierdził, że kwestionowana decyzja jest niezgodna z prawem.

Zaskarżona decyzja zapadła w wyniku wznowienia postępowania.

Natomiast ani organ I, ani II instancji nie podały, na podstawie jakiej ustawowej podstawie wznowienia, postępowanie zostało wznowione.

Organy nie wyjaśniły, czy T. P. jest stroną uprawnioną do złożenia wniosku o wznowienie postępowania.

Nie została mu doręczona ani decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia 23 maja 1997r., ani też decyzja o pozwoleniu na budowę z dnia 3 kwietnia 1998r.

Z wypisu z rejestru gruntów, znajdującego się w przedłożonych aktach administracyjnych wynika, że właścicielem działki nr [...] obręb [...] jest H. J.

Organy nie ustaliły również czy termin do złożenia podania o wznowienie został zachowany.

W uzasadnieniu Sąd napisał, iż w myśl art. 149 § 3 kpa, odmowa wznowienia postępowania następuje w drodze decyzji. Decyzję taką wydaje się, gdy wznowienie postępowania z przyczyn przedmiotowych lub podmiotowych jest niedopuszczalne oraz gdy strona złożyła żądanie wznowienia postępowania z uchybieniem ustawowego terminu określonego w art. 148 § 1 i 2 kpa, a nie ma podstaw do jego przywrócenia. Z przyczyn podmiotowych odmowa wznowienia następuje gdy żądanie złoży podmiot nie będący stroną w sprawie lub strona nie mająca zdolności do czynności prawnych, a działająca bez przedstawiciela ustawowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne