20.04.2006

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2006 r., sygn. II OSK 768/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz, Sędziowie NSA Maria Czapska-Górnikiewicz, Anna Łuczaj ( spr. ), Protokolant Krzysztof Tkacz, po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2006 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. i S. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2005 r. sygn. akt VII SA/Wa 230/04 w sprawie ze skargi J. i S. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 marca 2005 roku ,sygn. akt VII SA/Wa 230/04 po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. J. i S. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2004 roku Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [....] marca 2003 roku znak: [...], a także stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, iż Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi decyzją z dnia 27 lipca 2001 roku, wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 51 ust. 4 ustawy – Prawo budowlane, nakazał J. i S. małżonkom J. w terminie do dnia 30 września 2001 roku przedłożenie inwentaryzacji geodezyjnej i budowlanej wykonanych robót związanych z samowolną przebudową zjazdu z drogi krajowej Nr 2 Poznań – Warszawa, znajdującego się przy posesji nr [...] we wsi S., gmina Z., przedłożenia orzeczenia technicznego o zgodności wykonanych robót budowlanych z Polskimi Normami, przepisami techniczno-budowlanymi i zasadami sztuki budowlanej, wykonanej przez uprawnioną osobę oraz przedłożenia pozytywnej opinii zarządcy drogi odnośnie wykonanych robót budowlanych. Uzasadniając powyższą decyzję organ administracji wskazał, że w dniu 17 maja 2001 roku przeprowadził wizję lokalną, w której uczestniczył zarządca drogi oraz małżonkowie J. – właściciele nieruchomości, na której zlokalizowany jest zjazd. Po jej dokonaniu i w oparciu o dostarczone przez strony dokumenty organ ustalił, że zjazd został przebudowany poprzez wykonanie robót budowlanych polegających na poszerzeniu zjazdu do około 12,7 m; wymieniono przepust oraz wykonano nawierzchnię betonową. W ocenie organu administracji zarządca drogi, który wskazywał, iż roboty wykonane zostały w 2000 roku, nie przedstawił na tą okoliczność wiarygodnego dowodu. Natomiast S. J. przedstawił oświadczenie poprzedniego właściciela nieruchomości S. K., który stwierdził, że zjazd wykonał w 1993 roku, a nieruchomość sprzedał S. J. w 2000 roku. Fakt ten potwierdził także kierownik budowy J. K. oraz sąsiad S. J. – H. G.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne