18.05.2006

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2006 r., sygn. II OSK 1376/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Ryms, Sędziowie NSA Jacek Chlebny (spr.), Danuta Tryniszewska - Bytys, Protokolant Anna Wieczorek, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. A. E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2005r., sygn. akt IV SA/Wa 503/05 w sprawie ze skargi J. A. E. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2005r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia [...] grudnia 2004. nr [...], 3. zasądza od Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców na rzecz skarżącego J. A. E. kwotę 620 (słownie: sześćset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, w tym 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II OSK 1376/05

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 sierpnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. A. E. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2005 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

W motywach wyroku Sąd ustalił, że Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców decyzją z dnia [...] lutego 2005 r. utrzymał w mocy decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] grudnia 2004 r. odmawiającą stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez J. A. E. Organ wskazał, że skarżący w 1978 r. wystąpił do Rady Państwa z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego na niemieckie. We wniosku podniósł, że jest narodowości niemieckiej. W 1978 r. skarżący wyjechał na pobyt stały do RFN. Wyjazd nastąpił na podstawie dokumentu podróży wystawionego w dniu 25 lipca 1978 r., z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy. Po wyjeździe skarżący nabył obywatelstwo niemieckie, obecnie legitymuje się paszportem niemieckim na nazwisko J. A. E. W świetle powyższych faktów organy administracyjne uznały, iż zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 10, poz. 49 ze zm.), warunek uzyskania zezwolenia na zmianę obywatelstwa został spełniony, ponieważ skarżący otrzymał dokument podróży, wydany na podstawie uchwały nr 37/56 Rady Państwa z dnia 16 maja 1956 r. w sprawie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego repatriantom niemieckim (niepubl.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne