30.11.2010

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. II OSK 1668/09

Zezwolenie właściwego organu na zmienę obywatelstwa, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. Nr 10, poz. 49 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 1998 r. mogło być udzielone obywatelowi polskiemu ex post, a więc już po nabyciu przez niego obywatelstwa innego państwa w świetle prawa tego państwa. W takim przypadku utrata obywatelstwa polskiego następowała w dniu uzyskania przez obywatela polskiego tego zezwolenia.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia del. WSA Maciej Dybowski Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej C. M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lipca 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 651/09 w sprawie ze skargi C. M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 9 lipca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z (...) marca 2009 r. utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Opolskiego z (...) stycznia 2009 r. o odmowie stwierdzenia posiadania przez skarżącą obywatelstwa polskiego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjął za podstawę rozstrzygnięcia stan faktyczny ustalony przez organ odwoławczy. Z ustaleń organu wynika, że C. M. S. urodziła się jako K. M. K., obywatelka polska, córka G. i H. z domu S. w dniu (...) sierpnia 1959 r. w miejscowości K. W 1979 r. skarżąca wyjechała z Polski do Republiki Federalnej Niemiec i w granicznym obozie przejściowym we F. - jako przesiedleniec -uzyskała poświadczenie rejestracji nr (...), z którego wynika, że od urodzenia posiada ona również obywatelstwo niemieckie. W dniu 12 lutego 1987 r. C. M. S. złożyła w Wydziale Konsularnym Ambasady PRL w B. wniosek o udzielenie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo Republiki Federalnej Niemiec. Decyzją z (...) września 1987 r. Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady PRL w B. udzielił wnioskodawczyni tego zezwolenia, które obejmowało także jej małoletniego syna D. R.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne