Wyrok NSA z dnia 28 marca 2007 r., sygn. II OSK 513/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędzia NSA Jacek Hyla Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 544/05 w sprawie ze skargi H. G. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 stycznia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2004 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] grudnia 2003 r., na mocy których organy odmówiły stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez H. G.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców utrzymał w mocy decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] grudnia 2003 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez H. G. (poprzednio: J. K., urodzona [...] marca 1961 r. jako obywatelka polska). Organy wskazały, że w dniu 18 stycznia 1980 r. skarżąca wystąpiła do Rady Państwa z wnioskiem o udzielenie jej zezwolenia na zmianę obywatelstwa. W 1980 r. skarżąca wyjechała do RFN, gdzie nabyła obywatelstwo niemieckie. Zdaniem organów administracyjnych, w takiej sytuacji zastosowanie miała ustawa z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 10, poz. 49 ze zm.), która w art. 16 ust. 1 stanowiła, że o zezwoleniu na zmianę obywatelstwa polskiego orzeka Rada Państwa, a także uchwała Rady Państwa Nr 37/56 z dnia 16 maja 1956 r. w sprawie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego repatriantom niemieckim (niepublikowana). Uchwała Rady Państwa Nr 37/56 była generalnym pod względem podmiotowym zezwoleniem na zmianę obywatelstwa polskiego osobom, które opuściły obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jako repatrianci niemieccy i złożyli prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego. Wobec tego należało uznać, że skarżąca H. G. utraciła obywatelstwo polskie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty