Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2007 r., sygn. II OSK 573/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Włodzimierz Ryms Sędziowie Jacek Chlebny Stanisław Nowakowski ( spr.) Protokolant Monika Czyżewska po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 1556/05 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie 2. zasądza od Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców na rzecz skarżącej M. B. kwotę 220 ( dwieście dwadzieścia ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 1556/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia 14 czerwca 2005 r., mocą której na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania M. B., uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] sierpnia 2004 r. stwierdzającą, że C. P., zmarły [...] kwietnia 1974 roku w Tel Awiwie, utracił obywatelstwo polskie i odmówił stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez C. P. jak i decyzji organu pierwszej instancji. Nadto zasądził na rzecz M. B. kwotę 350 (trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Sąd podniósł, że w uzasadnieniu decyzji podano, iż M. B. wystąpiła z wnioskiem dnia 19 kwietnia 2004 r. o stwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego przez jej ojca C. P. Organ wskazał, że zgodnie z art. 17 ust 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 ze zm.) posiadanie i utratę obywatelstwa polskiego stwierdza wojewoda w drodze decyzji administracyjnej. Dla ustalenia podstawy nabycia i utraty obywatelstwa polskiego miarodajne są przepisy obowiązujące w chwili zdarzenia lub czynności, na skutek których nastąpiło nabycie lub utrata obywatelstwa z mocy prawa lub decyzji właściwego organu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty