Wyrok NSA z dnia 7 wrzenia 2006 r., sygn. I OSK 333/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący NSA: Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA: Małgorzata Pocztarek Joanna Runge-Lissowska Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 7 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 listopada 2005 r. sygn. akt III SA/Łd 241/05 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 4 listopada 2005 r. sygn. akt III SA/Łd 241/05 uchylił decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] Nr [...] w części dotyczącej odmowy przyznania T. K. prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 71 oraz art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a i b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001), uznał T. K. za osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Wojewoda Łódzki decyzją z dnia [...] nr [...] powyższe rozstrzygnięcie utrzymał w mocy, podzielając stanowisko organu I instancji, iż T. K. nie nabył prawa do zasiłku dla bezrobotnych, gdyż nie spełniał warunków określonych w 71 ust. 1 pkt 2a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy był zatrudniony przez 365 dni, ale przez cały ten czas nie otrzymywał wynagrodzenia za pracę, od którego istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Do stażu zasiłkowego można mu jedynie zaliczyć zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2004 r. (tj. 184 dni). Natomiast nie może być uwzględniony okres pracy od 2 stycznia 2002 r. do 30 czerwca 2004 r. Skarżący pracował wówczas w niepełnym wymiarze czasu pracy i osiągał wynagrodzenie niższe od najniższego wynagrodzenia, które w 2003 r. wynosiło 800 zł, zaś w 2004 r. odpowiednio 824 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty