Wyrok NSA z dnia 24 padziernika 2006 r., sygn. I FSK 18/06
Zwrot podatku, o którym mowa w przepisie art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 29 poz. 257 ze zm./ dotyczy tych towarów, które były przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej, a od których uprzednio został z tego tytułu uiszczony podatek na terenie kraju.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Juliusz Antosik Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.) Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Jan Jaworski po rozpoznaniu w dniu 24 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "D." Spółki z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 października 2005 r., sygn. akt I SA/Gl 593/05 w sprawie ze skargi "D." Spółki z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 7 lutego 2005 r., (...) w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "D." Spółki z o.o. w T. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 2.700 /słownie: dwa tysiące siedemset/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 października 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "D." Spółki z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 7 lutego 2005 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, iż 13 maja 2003 r. skarżąca Spółka wniosła o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towaru objętego zgłoszeniem celnym, w tym aromatu do napojów - zaprawy COLA. Podatek akcyzowy od importu tego produktu wyniósł 54 515,30 zł. Towar, po przyjęciu zgłoszenia celnego i weryfikacji został zwolniony do wskazanej w zgłoszeniu procedury. 20 kwietnia 2004 r. w tym samym urzędzie celnym podatniczka zgłosiła do procedury wywozu ten sam aromat. W tym wypadku zgłoszenie zostało przyjęte bez weryfikacji, a towary nim objęto wnioskowaną procedurą. 14 maja 2004 r. Spółka "D." złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego w K. wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej z tytułu importu aromatu do napojów, dokonanego na podstawie dokumentu SAD z 13 maja 2003 r. Towar ten bowiem z uwagi na brak na niego popytu na terenie Polski został zwrócony producentowi jako pełnowartościowy w niezmienionym stanie na podstawie zgłoszenia z 20 kwietnia 2004 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty