Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 667/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (spr.), Sędziowie NSA Jacek Brolik, Włodzimierz Kubiak, Protokolant Agnieszka Szarc vel Szic, po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Zbigniewa B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2004 r. sygn. akt III SA/Wa 863/04 w sprawie ze skargi Zbigniewa B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 5 marca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od środków transportowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 grudnia 2004 r. III SA/Wa 863/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Zbigniewa B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 5 marca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2001 r.
W uzasadnieniu wyroku, opisując dotychczasowy przebieg postępowania, wyjaśniono, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, że Zbigniew B. w 2001 r. pozostawał właścicielem pojazdu o numerze rejestracyjnym (...). W ocenie tego organu wydzierżawienie tego pojazdu i czasowe wywiezienie go poza granicę kraju do mającego siedzibę na terytorium Republiki Białoruskiej PZ "T." nie spowodowało wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych. Obowiązek ten ciążył na właścicielu pojazdu zarejestrowanego w kraju stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm. - zwanej dalej w skrócie u.p.o.l./. Tym obowiązkiem nie mógł zostać obciążony posiadacz zależny pojazdu. Z tego względu decyzją z dnia 17 grudnia 2003 r. Prezydent Miasta S. określił Zbigniewowi B. zobowiązanie w podatku od środków transportowych za 2001 r. za pojazd nr rej. (...) w kwocie 1.428 zł. Z tą decyzją zgodził się organ odwoławczy wyjaśniając, że w niniejszej sprawie nie miała zastosowania umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku /Dz.U. 1993 nr 120 poz. 534/. Podkreślono, że stosownie do przepisu art. 2 tej umowy jej zakresem objęte zostały pobierane w Rzeczypospolitej Polskiej podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek rolny. Z kolei w Republice Białoruś podatek od dochodu i zysku osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Z tego względu postanowienia tej umowy nie mogły mieć zastosowania do opodatkowania podatkiem od środków transportowych właścicieli pojazdów zarejestrowanych w jednym z umawiających się państw.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty