26.04.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 613/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędziowie NSA Sylwester Marciniak (spr.), del. WSA Hanna Kamińska, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Mariusza L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Bd 683/04 w sprawie ze skargi Mariusza L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 11 października 2004 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Mariusza L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 lutego 2005 r. /I SA/Bd 683/04/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Mariusza L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 11 października 2004 r. (...), określającą zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r.

2. Stan sprawy przedstawiał się następująco:

Naczelnik (...) Urzędu Skarbowego w B. decyzją z dnia 9 czerwca 2004 r. (...) określił zobowiązanie Dodatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. w kwocie 871 zł, ponieważ podatnik nie wydatkował uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w B. decyzją z dnia 11 października 2004 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że bezsporna jest okoliczność nieprzeznaczenia uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości pieniędzy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazał jednocześnie, że przepis art. 22 par. 1 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw reguluje wyłącznie stosowanie przepisów samej Ordynacji podatkowej do spraw wszczętych, a niezakończonych przez organa podatkowe I instancji przed dniem 1 stycznia 2003 r. Organ odwoławczy podkreślił, że obrót nieruchomościami nie był przedmiotem działalności spółki cywilnej, zatem przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, stanowi przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "a" i podlega opodatkowaniu zgodnie z treścią art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ odwoławczy wyjaśnił, że dopiero od 1 stycznia 2003 r. odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest opodatkowane na tych samych zasadach jak sprzedaż pozostałych składników majątku używanych w działalności gospodarczej. Dopiero od tej daty ich sprzedaż stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, co wynika z nowelizacji art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzonej ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. nr 141 poz. 1182/. Dyrektor Izby Skarbowej ponadto wyjaśnił, że powołane pismo Ministerstwa Finansów dotyczy wydawania decyzji w sprawie zabezpieczeń zobowiązań podatkowych, czyli kwestii uregulowanej przepisami Ordynacji podatkowej i interpretacja w nim zawarta nie ma zastosowania w rozpatrywanej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne