Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2006 r., sygn. I FSK 727/05
Konsekwencją niemożności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych, zapłaconych przez Spółkę po uszkodzeniu przedmiotu leasingu, wykluczającym dalsze korzystanie z niego w celu uzyskania przychodu, jest zastosowanie wyłączenia prawa do obniżenia podatku należnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie sędzia NSA Ewa Madej (spr.) Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Piotr Dębkowski po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego ,,J." spółka jawna W. F. i Spółka w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 kwietnia 2005 r. sygn. akt I SA/Bd 95/05 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego ,,J." spółka jawna W. F. i Spółka w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 9 grudnia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego ,,J." spółka jawna W. F. i Spółka w C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 600 zł /sześćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2005 r. I SA/Bd 95/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił w całości skargę Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "J." Spółki Jawnej, W. F. i Spółka w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 9 grudnia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2002 r.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd podał, iż sporną decyzją, działając na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, utrzymano w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia 28 września 2004 r. (...), określającą Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu "J." Spółka Jawna, W. F. i Spółka w C. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2002 r. w łącznej kwocie 246.335 zł. U podstaw tej decyzji legły ustalenia, że w okresie od maja do grudnia 2002 r. Spółka dokonywała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących spłatę rat leasingowych za okres, w którym, w wyniku uszkodzenia przedmiotu leasingu, nie mógł być on używany i - zdaniem organu - wydatek poniesiony na spłatę wskazanych rat nie stanowił kosztów uzyskania przychodów, o jakich mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, a zatem nie można było dokonywać obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. W związku z powyższym, organ skarbowy wskazał, iż wprawdzie jednym z podstawowych uprawnień każdego podatnika podatku od towarów i usług jest określone w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przy nabyciu towarów i usług, niemniej jednak uprawnienie to w ściśle określonych wypadkach może podlegać ograniczeniom, co spowoduje, że pomimo uiszczenia przez podatnika przy nabyciu towarów i usług kwot podatku, nie będzie on miał prawa do zmniejszenia własnego podatku należnego o ten podatek. Przypadki takie zostały określone między innymi w art. 25 ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniach wykonawczych ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wydanych na podstawie art. 23 pkt 1 cyt. ustawy. I tak, wobec redakcji przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, organ uznał, iż utrata samochodu, niezależnie od okoliczności w jakich nastąpiła, pozbawiła Spółkę możliwości korzystania z przedmiotu leasingu i tym samym uzyskiwania przychodów w następstwie jego używania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty