22.03.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2006 r., sygn. II FSK 481/05

1. Spółka cywilna osób fizycznych oraz jednoosobowa firma prowadzona przez osobę fizyczną to dwa różne podmioty gospodarcze, wymagające odrębnej rejestracji. Naczelny Sąd Administracyjny zgadza się, że przychody z działalności gospodarczej prowadzone pod tymi dwiema postaciami organizacyjnoprawnymi mogą być zatem opodatkowane w różny sposób. 2. Przy ocenie warunków i trybu opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia jednoosobowo działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez znaczenia jest fakt osiągania przez inny podmiot gospodarczy, w tym wypadku, opodatkowanej na zasadach ogólnych, spółkę cywilną przychodów wyłączonych ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20.10.2004 r. III SA 3026/03 w sprawie ze skargi Ireneusza F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2.10.2003 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. - uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez WSA w Warszawie; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 października 2004 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie III SA 3026/03, uchylił zaskarżoną przez Ireneusza F. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 października 2003 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 rok oraz stwierdził, że decyzja ta nie podlega wykonaniu w całości. Zaskarżoną do sądu administracyjnego decyzją utrzymano w mocy decyzję Drugiego Urzędu Skarbowego w R. określającą Ireneuszowi F. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie montażu, sprzedaży i serwisu sprzętu komputerowego, oprogramowania, materiałów eksploatacyjnych, akcesoriów komputerowych, materiałów biurowych w firmie Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "K." wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych za 2001 rok. W rozpoznawanej sprawie organy podatkowe ustaliły, że podatnik w 2001 roku prowadził działalność gospodarczą "K." /od dnia 5 września 2001 r./, oraz na dzień 5 marca 2001 r. był jednocześnie współwłaścicielem spółki cywilnej "C-S". Stwierdzono, że z prowadzonej działalności gospodarczej "K." przedsiębiorstwo uzyskało w 2001 roku przychody i odsetki opodatkowane stawką 3 procent na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. "b", "e" ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz.U. nr 144 poz. 930 ze zm./ oraz z działalności usługowej opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5 procent na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. "a" cytowanej ustawy. Organy podatkowe stwierdziły, że podatnik nie złożył pisemnego, odrębnego oświadczenia o którym mowa w art. 9 ust. 2 omawianej ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zrzeczeniu się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Natomiast stosowne oświadczenie w dniu 19 stycznia 2001 r. zostało złożone przez spółkę cywilną "C-S", w którym zadeklarowano że podmiot ten w 2001 roku będzie rozliczać się w formie książki przychodów o rozchodów oraz, że zrzeka się opodatkowania w formie ryczałtu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne