21.02.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2005 r., sygn. GSK 1310/04

1. Norma prawna kształtująca interes prawny strony w postępowaniu o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego /art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1995 r. o znakach towarowych - Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm./ ma niekiedy strukturę pochodzącą z różnych gałęzi prawa, nawiązującą także do czynności stron dokonywanych nawet z udziałem innych podmiotów.

2. Każdą sprawę administracyjną kształtuje jej własny stan faktyczny odnoszony do norm prawnych, a korzystanie z udogodnień przewidzianych w art. 77 par. 4 Kpa może tylko racjonalizować postępowanie dowodowe bez pomijania jednak wskazania i oceny faktów poznanych przy innej sposobności.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P.-Ż." Spółka z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2004 r. 6/II SA 1211/02 w sprawie ze skargi "B." S. A. we Francji na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 listopada 2000 r. (...) w przedmiocie unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 15 listopada 2000 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego słowno-przestrzennego GALILEO VODKA, zarejestrowanego pod nr R-89020 na rzecz firmy "B." S.A., następcy spółki "E.-A." Sp. z o.o.

W uzasadnieniu wyroku WSA nie zgodził się z przyjętą przez Urząd Patentowy szerszą interpretacją pojęcia interesu prawnego. Pojęcie interesu prawnego, stanowiącego przesłanki żądania unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego jest tożsame z pojęciem interesu prawnego, opartego na przepisie prawa materialnego. Wynika to z art. 28 Kpa. Stwierdzenie istnienia interesu prawnego wymaga ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa, a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającą na tym, że akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie prawa materialnego. Interes taki powinien być bezpośredni, konkretny, realny i znajdować potwierdzenie w okolicznościach faktycznych, które uzasadniały zastosowanie normy prawa materialnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne