18.01.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2005 r., sygn. GSK 1051/04

Wprowadzony przepisem art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm./ zakaz rejestracji znaku towarowego ze względu na jego podobieństwo do innego znaku odnosi się do znaku już zarejestrowanego na rzecz innego przedsiębiorcy. Wykładnia tego przepisu odnosząca się nie do znaku zarejestrowanego, lecz objętego wnioskiem o rejestrację stanowi o jego naruszeniu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Jadwigi U., Agaty S., Violetty T. - Instytut Kosmetyczno-Medyczny "J" S.C. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2004 r. 6/II SA 1206/02 w sprawie ze skargi Jadwigi U., Agaty S., Violetty T. - Instytut Kosmetyczno-Medyczny "J" S.C. we W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 luty 2001 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę WSA w Warszawie do ponownego rozpoznania; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Jadwigi U., Agaty S. i Violetty T. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 19 lutego 2001 r. w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że zaskarżoną decyzją Urząd Patentowy RP unieważnił prawo do rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego Polski GUAM Jadwiga JK zarejestrowanego za numerem R 121554, stając na stanowisku, że prawo z rejestracji znaku powstało wbrew ustawowym warunkom określonym w art. 4, art. 6-9 i art. 32 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm. zwanej dalej ustawą o znakach towarowych/, co skutkować musiało unieważnieniem tego prawa zgodnie z treścią art. 29 tej ustawy. Ten przepis obok art. 8 pkt 1 i art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o znakach towarowych został przywołany u podstaw materialnoprawnych decyzji Urzędu Patentowego. Motywując unieważnienie prawa do rejestracji znaku towarowego organ wskazał, że wnioskodawca - firma "L." miała interes prawny w domaganiu się unieważnienia prawa do rejestracji znaku towarowego, gdyż przysługiwało jej pierwszeństwo w uzyskaniu ochrony na zgłoszony do rejestracji znak towarowy. Pierwszeństwo to wynikało z treści art. 11 ustawy o znakach towarowych. Porównując zgłoszony przez wnioskodawcę znak towarowy ze znakiem zarejestrowanym za numerem R121554 organ stwierdził, że zachodzi podobieństwo oznaczeń elementu słownego GUAM. Ten element słowny - napisany pogrubioną czcionką identyczną jak w znaku wnioskodawcy - został tak wyeksponowany, że pomimo posiadanej grafiki i innych elementów słownych, pełni zasadniczą funkcję w tym znaku przesądzając o podobieństwie wskazanych oznaczeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne