07.09.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 wrzenia 2005 r., sygn. I FSK 674/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędziowie NSA Artur Mudrecki (spr.), WSA (del) Grażyna Nasierowska, Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 7 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości Biura Inwestycyjnego "C." S.A. z siedzibą w K. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 2 grudnia 2003 r. sygn. akt I SA/Kr 285/03 w sprawie ze skargi Biura Inwestycyjnego "C." S.A. z siedzibą w K. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 15 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Syndyka Masy Upadłości Biura Inwestycyjnego "C." S.A. z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1.200 /jeden tysiąc dwieście/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 grudnia 2003 r., I SA/Kr 285/03 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie oddalił skargę Biura Inwestycyjnego "C." S.A. w K. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 15 stycznia 2003 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2000 r.

Jak wynika z akt sprawy zaskarżoną decyzją utrzymana została w mocy decyzja Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 25 czerwca 2002 r. (...) w sprawie określenia Biuru Inwestycyjnemu "C." S.A. w K. za miesiąc luty 2000 r. różnicy podatku od towarów i usług do rozliczenia w następnym miesiącu w kwocie 104.370 zł oraz ustalenia za ten miesiąc dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług w kwocie 8.444 zł.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że Inspektor Kontroli Skarbowej przeprowadził w Spółce kontrolę w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług z budżetem Państwa za okres styczeń-czerwiec 2000 r. W wyniku kontroli stwierdzono uchybienia w rozliczeniu tego podatku skutkujące zawyżeniem różnicy podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2000 r. do rozliczenia w następnym miesiącu. Izba Skarbowa w Krakowie jako bezsporny uznała fakt, że Spółka w ciągu ostatnich 6 miesięcy /w tym również w miesiącu lutym 2000 r., którego dotyczy zaskarżona decyzja/ wykonywała zarówno czynności objęte ustawą o podatku od towarów i usług /tj. podlegające opodatkowaniu i zwolnione od tego podatku/ jak i czynności nie podlegające tej ustawie. Jednak przy wyliczeniu kwot podatku naliczonego obniżającego podatek należny nie uwzględniła faktu, iż dokonane zakupy związane były ze wszystkimi ww. czynnościami, w tym również z czynnościami nie podlegającymi powołanej ustawie. Doprowadziło to w skutkach do zawyżenia kwot podatku naliczonego obniżającego podatek należny w deklaracji podatkowej VAT-7 poprzez odliczenie podatku naliczonego od wszystkich zakupów. Organ odwoławczy jako chybione ocenił wywody Spółki, że niektóre wykonywane przez nią czynności nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług ale odliczenie podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami Spółce przysługuje wobec braku przepisu wyraźnie zakazującego dokonania tego odliczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne