29.06.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. FSK 2343/04

W świetle przepisu art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. 1993 nr 11 poz. 50/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie tylko taka usługa, dla której odpłatność stanowi element konieczny stosunku prawnego, na podstawie którego jest wykonywana /czyli takiego, bez którego umowa ta nie doszłaby do skutku/, bądź o ile strony nie postanowią, że usługa będzie odpłatna. W takiej sytuacji, nawet gdy nie dojdzie do pobrania należności za jej wykonanie - i to bez względu na przyczyny takiego stanu rzeczy - podatek od towarów i usług będzie się należał. Reguła ta nie będzie miała jednak zastosowania wtedy, gdy odpłatność za wykonaną usługę nie była elementem istotnym umowy, a jej strony określiły, że dana czynność będzie świadczona nieodpłatnie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 lipca 2004 r. SA/Sz 1977/03 w sprawie ze skargi Konstantina S. - Biuro Handlowe "M." w S. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 12 września 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 29.07.2004 r., SA/Sz 1977/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił zaskarżoną przez Konstantina S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Biuro Handlowe "M." w S. decyzje Izby Skarbowej w S. z dnia 12.09.2003 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia nawiązano w pierwszej kolejności do okoliczności faktycznych i prawnych sprawy. W tych zaś ramach przybliżono najpierw decyzję pierwszoinstancyjną oraz argumentację odwołania, a następnie przedstawiono stanowisko zaprezentowane w zaskarżonej decyzji ostatecznej.

Tak więc wskazano, że organ odwoławczy w pełni podzielił stanowisko organu I instancji co do tego, że wykonując usługi zamieszczania ogłoszeń w wydawanym czasopiśmie bez pobrania należności od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podatnik nie wykonał wynikającego z przepisu art. 2 ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług (...) obowiązku podatkowego co spowodowało, że nie odprowadził podatku należnego od tychże czynności. Wskazano, że według tych przepisów opodatkowaniu podlega także świadczenie usług bez pobrania należności. Następnie zaś wyjaśniono, nawiązując do treści art. 15 ust. 3 ustawy, zagadnienie ustalenia podstawy opodatkowania w takim przypadku, jak niniejszy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne