Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2005 r., sygn. FSK 2541/04
Jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania zostanie wydana ostateczna decyzja określająca kwotę zwrotu różnicy w innej wysokości niż wynikająca z deklaracji podatkowej, za należną kwotę zwrotu należy uznać kwotę określoną w tej decyzji. Skoro zatem w art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ ustawodawca łączy wypłatę odsetek z wypłatą zwrotu różnicy podatku w kwocie należnej /a nie zadeklarowanej/, oznacza to, że przewiduje możliwość wypłaty odsetek wraz z kwotą zwrotu różnicy odbiegającą od kwoty zadeklarowanej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 sierpnia 2004 r. 1/III SA 640/03 w sprawie ze skargi H. Spółki Jawnej z siedzibą w W., Roman P., Jolanta Ł. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 13 lutego 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2004 r., 1/III SA 640/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił zaskarżoną przez Romana P. i Jolantę Ł. wspólników spółki "H.", spółki jawnej, decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 13 lutego 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Jak wynika z akt sprawy decyzją z dnia 13 lutego 2003 r., Izba Skarbowa w O. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w P. z dnia 4 listopada 2002 r. odmawiającą Spółce jawnej "H." Romana P. i Jolanty Ł. naliczenia i wypłaty oprocentowania od zwróconej po terminie na rachunek bankowy nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym za sierpień 2001 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty