01.12.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 332/05

1. Skoro dla zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej niezbędne jest, aby wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego posiadały atest krajowych komisji artystycznych i etnograficznych, to istotny dla rozstrzygnięcia nie jest fakt, czy produkowane towary przez skarżącą Spółkę są identyczne z opisem zawartym w ateście, ale czy atest, którym posługiwała się Spółka był atestem wydanym na te właśnie towary /a zatem, czy cechy atestowanego wyrobu wyznaczane są tylko sposobem jego wykonania, wyglądem, materiałem, czy też istotna jest też osoba producenta/.

2. Dla celów podatkowych i możliwości skorzystania z niższej stawki opodatkowania nie wystarczy produkowanie wyrobów identycznych z wyrobami, na które atest uzyskał inny podatnik, ale należy dysponować atestem wydanym na wyroby produkowane przez podatnika i na wniosek tego podatnika.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego spółki cywilnej "S." - Gabriela W. i Sławomir W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 listopada 2004 r., I SA/Po 2244/02 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "S." - spółki cywilnej Gabriela W. i Sławomir W. na decyzję Izby Skarbowej w P. z dnia 9 sierpnia 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do września 2001 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 listopada 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "S." spółki cywilnej Gabrieli W. i Sławomira W. na decyzję Izby Skarbowej w P. z 9 sierpnia 2002 r. Decyzją tą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w K. z dnia 24 maja 2002 r., określającą podatniczce kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do marca 2001 r. i od maja do września 2001 r., zobowiązanie podatkowe za kwiecień 2001 r. zaległość w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca 2001 r. oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 procent zawyżenia zwrotu podatku za okres od stycznia do marca i od maja do września 2001 r. oraz 30 procent zaniżenia zobowiązania za kwiecień 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne