20.04.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 1892/04

Obowiązek podatkowy powstał na podstawie faktur w wyniku wpłacenia zaliczek. Przez zaniedbania skarżącego ww. faktury nie zostały odebrane w terminie. Podatnik otrzymał duplikaty wyżej wymienionych faktur. Wystawienie duplikatów faktur nie może rodzić szczególnych uprawnień dla podatnika i przesuwać możliwość odliczenia podatku naliczonego od zaliczek w sytuacji gdy podatnik w dacie wpłacania zaliczek, które rodziły powstanie obowiązku podatkowego nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług /art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

Skoro w dacie wystawiania faktur i powstania obowiązku podatkowego skarżący nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług to w świetle art. 25 ust. 2 omawianej ustawy tracił on prawo do zwrotu podatku naliczonego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Wiesława Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2004 r., III SA 2460/02 w sprawie ze skargi Wiesława Z. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 8 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - nadwyżki podatku naliczonego nad należnym -oddala skargę kasacyjną,


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2004 r., III SA 2460/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Wiesława Z. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 8 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2001 r.

Izba Skarbowa w W. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w W. - P. z dnia 9 kwietnia 2002 r. (...) w której określono kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2001 r. w wysokości 3.771 zł. W uzasadnieniu decyzji wskazała, iż zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę nie później jednak niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Strona otrzymała w dniu 31 lipca 2001 r. trzy duplikaty dotyczące faktur: z dnia 12 czerwca 2000r. i z dnia 8 grudnia 2000 r. oraz z dnia 18 kwietnia 2001 r., a w dniach wystawienia tych faktur strona nie była jeszcze zarejestrowana, a skoro tak, to zdaniem Izby Skarbowej, nie nabyła ona prawa do obniżenia podatku. W tym momencie była ona bowiem podatnikiem, który "nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego". Zdaniem Izby Skarbowej strona nabyła prawo do obniżenia podatku należnego od dnia 11 lipca 2001 r./tj. od momentu zgłoszenia wniosku rejestracyjnego/ wobec tego przed tą datą nie miała prawa do odliczeń podatku naliczonego w wystawianych fakturach. Dlatego uznano, iż nie przysługiwało jej prawo odliczenia podatku wykazanego w ww. duplikatach faktur. Izba Skarbowa wskazała, iż strona nie dołożyła należytej staranności w wykonywaniu swoich obowiązków w zakresie podatku od towarów i usług. Odliczając podatek wykazany w duplikatach faktur dokumentujących dokonanie zaliczek na poczet budowy lokalu użytkowego naruszyła przepisy art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w związku z art. 25 ust. 3 tej ustawy. Art. 25 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stanowi, że obniżenia kwoty /lub zwrotu różnicy/ podatku należnego nie stosuje się między innymi do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego /lub zostali wykreśleni z rejestru/, o którym mowa w art. 9 analizowanej ustawy. Ponadto, zdaniem Izby Skarbowej, bezzasadne były zarzuty strony, dotyczące niewłaściwego postępowania wystawcy faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne